Ennek a cikknek az alapja egy nemrég történt esetem. Egy számítógéphez hívtak, ami olyan lassan indult el, hogy az már kibírhatatlan volt, és amikor végre elindult, szintén használhatatlanul lassú volt. Ráadásul véletlenszerű hibaüzeneteket is megjelenített, de maga a rendszer valamiért csak nem omlott össze, viszont teljességgel használhatatlan volt. Ez ellenőrzés eredménye hibás szektorok vagy más néven (BAD szektorok) a merevlemez Windowst tartalmazó partíciójának elején.
A számítógépedbe épített hardverek, meghibásodása nem minden esetben jár teljes működésképtelenséggel. Több olyan eszköz is lehet ami meg akadályozza a normális használatot, azonban két nagyon fontos elem, a merevlemez meghajtó (HDD azaz Hard Disk Drive) és a rendszer memória (RAM azaz Random Acces Memory) hibája végzetes szinten képes le lassítani a rendszered. Mindkét hardver rendszeres ellenőrzése fontos.
A merevlemez ellenőrzése
Az operációs rendszerbe épített egyik lemez ellenőrző program a CHKDSK paranccsal hívható elő. A program neve a Checkdisk rövidítése. A program parancssoros, kijelzi a lemezek állapotát, valamint képes a fájlrendszer hibáinak javítására is. Mint minden parancssoros programnak ennek is nehézkes a használata (kattintás helyett itt bizony be kel gépelned a parancsot, és a kapcsolókat attól függően éppen mit szeretnél) az átlag számítógép felhasználó számára. Ezért itt komolyabb bemutatására nem is vállalkozom. Megnézünk helyette más könnyebben használható programokat.
A Windowsba épített CHDSK grafikus felületű változata. A program megnyitásához, kattints a „START” menüre És válaszd a Számítógép (Computer) menüpontot. A megjelenő ablakban a „Merevlemez-meghatók” (Hard Disk Drive) szakaszban egy kattintással válaszd ki az ellenőrizni kívánt lemezmeghajtót. Minden meghajtó egy betűből álló azonosítót is tartalmaz. Ez a merevlemezek esetében „C” -vel kezdődik. Tehát alapesetben ha csak egyetlen meghajtó van a gépedben ahogy az nálam is látható akkor az többnyire a „C” meghajtó lesz. Kiválasztás után kattints a meghajtóra a jobb egér gombbal, és a megjelenő helyi menüből válaszd a „Tulajdonságok” (Propertise) menüpontot.
- A fájl rendszer hibáinak automatikus javítása
- Szektorhibák keresése és kísérlet a javításukra
Angol Windows esetén ezt fogod látni:
- Automatically fix file system error
- Scan for and attempt recovery of bad sectors
A kiválasztás után kattints az „Indítás” (Start) gombra
Abban az esetben ha az éppen működő Windows alól, azt a meghatót szeretnéd ellenőrizni, amiről a rendszer fut. Aktor egy üzenetet kapsz, ami jelzi neked, hogy a Windows nem tudja ellenőrizni a meghajtót. Az ellenőrzést beütemezheted a következő indítás idejére. Amikor legközelebb elindítod a géped a Windows végre hajtja az ütemezett parancsot és ellenőrizni fogja a merevlemezt.
Külső programok a merevlemez ellenőrzésére
A HD Tune
A HD Tune program felülete nagyon egyszerű, lapokra van osztva az egyetlen ablaka. Minden lapon különféle teszteket tudsz végrehajtani. A magam részéről az „Error Scan” lapot szoktam használni, Nagyon jól mutatja egy grafikus felületen, az ellenőrzés folyamatát és jelzi is a jó (Zöld) és a hibás (Piros) szektorokat. Ellenőrzéshez Válaszd ki a meghajtót a lapfülek feletti legördülő menüből. Majd válaszd ki az „Error Scan” lapot. És végül kattints a „Start” gombra. A legördülő választó lista mellett még megnézheted a kiválasztott meghajtó hőmérsékletét is.
A programról hamarosan készítek egy teljes videó bemutatót is, ha szeretnéd megkapni, „Mindössze egy facebook megosztás az ára”
És a HD Sentinel
A HD Sentinel Program már egy összetettebb lemez ellenőrző. Mivel magyar fejlesztés, alapból tudja a magyar nyelvet, de beállítható sok más nyelv is, míg a HD Tune esetén erre nincs lehetőség. Az alapfunkciók itt is nagyon egyszerűen használhatók. A program elindítása után megjelenő összefoglaló ablakban, bal oldalon tudod kiválasztani az ellenőrizni kívánt meghajtót. Már itt a kiválasztó felületen is sok információt találsz. Például a lemez kondíciójára vonatkozóan és itt is megjelenik a lemez hőmérséklete. A jobb oldali nagyobb ablakban találsz meg minden fontos információt. Akárcsak a HD Tune esetében itt is lapfülekre kattintva kaphatsz még több információt.
Akárcsak a HD Tune-ról a Sentinel használatáról is tervezek készíteni egy videót, hamarosan megtalálod itt a cikkek között.
A programokat Itt tudod letölteni.
HD Tune: http://www.hdtune.com/
Kattints a „Free Trial” gombra és a következő ablakban már láthatod is a letöltési linket.
HD Sentinel: http://www.hdsentinel.hu/
Letöltéshez kattints a zöld „Letöltés” gombra, és máris válogathatsz a különféle verziók közül.
Tisztelt,László úr,
Köszönöm,hogy figyelembe vette a kérésem,hogy angolul is jelölje meg a magyar megnevezéseket!!!
Tisztelt László úr,
köszönöm a hasznos cikket. Kíváncsian várom a következő részeket is.
Dolgozom rajtuk folyamatosan, igyekszem jól csinálni.
Szeretnék regisztrálni az Alaptanfolyamra,de nem találom a lehetőséget…
Kedves Csaba, Az alap tanfolyamra nem kell regisztrálni. Azzal, hogy megújította a feliratkozását egyben jogosulttá vált az alaptanfolyamra is. A belépéshez szükséges Felhasználói név és jelszó a ma hajnali levélben került kiküldésre. Ha véletlenül törölte, kérem jelezze és újra küldöm a hozzáférési adatokat.
Köszönöm,hasznos volt
Web lapom,nincs.